رئیس جمهور در دیدار با جمعی از معلمان: توجه به آموزش و پرورش از اولویت های اصلی این دولت بوده است/ آموزش و هدایت انسان ها با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست

رئیس جمهور در دیدار با جمعی از معلمان: توجه به آموزش و پرورش از اولویت های اصلی این دولت بوده است/ آموزش و هدایت انسان ها با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست


رئیس جمهور توجه به آموزش و پرورش را از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: این دولت افزایش بودجه آموزش و پرورش و توجه ویژه به حل مشکلات معلمان و ارتقا معیشت این قشر تاثیرگذار در فرهنگ جامعه را با جدیت دنبال کرده و در این راه از هیچ تلاش و اقدامی دریغ نکرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در آستانه ۱۲اردیبهشت ماه و روز معلم در دیدار جمعی از معلمان، با گرامیداشت یاد معلمین بزرگی همچون شهید مطهری، شهید رجایی و شهید باهنر، اظهار داشت: این معلمین گرانقدر نه تنها با زبان خود بلکه با اخلاق، سلوک و رفتارشان در مسیر تعلیم و تربیت، تأثیرگذاری فراوانی داشتند و مهم این است که معلم نه تنها با زبان و تدریس بلکه با اخلاق، رفتار و شیوه زندگی خود دانش‌آموزان و جامعه را در مسیر درست هدایت کند.

رئیس جمهور با تجلیل از شخصیت والای شهید مطهری و گرامیداشت هفته معلم، اظهار داشت: شهید مطهری از شخصیت‌های بسیار ارزشمند جامعه ما هستند که برای فرهنگ و دین جامعه ایران، دلسوزی و تعصب داشتند و معلمی است که برای ده‌ها و حتی صدها سال هم می‌تواند معلمی کند.

روحانی اهمیت انتخاب شیوه مناسب برای تدریس را مورد تأکید قرار داد و گفت: در روش تدریس و معلمی مهم این است که به نوعی آموزش دهیم که در جان دانش‌آموزان بنشیند و به مرور زمان فراموش نشود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ایام ضربت خوردن مولا علی(ع) و با گرامیداشت شب‌های قدر، اظهار داشت: فتوت، مردانگی و عدالت امیرالمؤمنین علی(ع) در تاریخ بی‌نظیر است و الگویی بالاتر از پیامبر اسلام(ص)، امام علی(ع)، فاطمه اطهر(س) و ائمه هدی(ع) وجود ندارد و اینان معلم بزرگ بشریت و تاریخ هستند.

روحانی خاطر نشان کرد: ما مسلمان و شیعه علی بن ابیطالب(ع) هستیم آنها به ما می‌آموزند که چگونه زندگی کنیم و حیف است که معلم باشیم و این فرهنگ دینی و تاریخ اسلام را به خوبی به دانش‌آموزان منتقل نکنیم.

رئیس جمهور در ادامه اهمیت تدریس در پیش‌دبستانی و دبستان را مورد تأکید قرار داد و گفت: بی‌تردید در مقاطع تحصیلی، دوره ابتدایی و پیش‌دبستانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در طول ۸سال گذشته اقدامات ارزشمندی در این مقاطع تحصیلی انجام شده است. در این دوره تحصیلی خداوند نعمت و سرمایه بزرگی را در اختیار معلمین قرار داده است و اگر معلمی بتواند در طول دوره فعالیت خود حتی یک نفر را هدایت کند، این کار برای دنیا و آخرت‌شان کفایت می‌کند. چرا که هدایت انسان با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست.

روحانی با تجلیل از تلاش و مجاهدت معلمان در حوزه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان، گفت: معلمین عزیز با عشق و فداکاری بدون اینکه هیچ دستورالعملی صادر شود، چند روز پس از شیوع کرونا کلاس‌های درس را از طریق فضای مجازی شروع کردند و این کار بسیار ارزشمند و تحسین‌ برانگیز است.

رئیس جمهور با اشاره به آموزش دانش‌آموزان از طریق شبکه سراسری شاد، خاطر نشان کرد: بدون تردید اگر نمی‌توانستیم در طول دوران کرونا، دانش‌آموزان را به نوعی تحت آموزش قرار دهیم وجود فاصله زمانی می‌توانست مشکل‌آفرین بوده و چه بسا روند زندگی برخی از دانش‌آموزان را دچار اخلال کند، اما به فضل الهی روند آموزش حتی برای یک روز متوقف نشد.

روحانی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در گسترش شبکه مجازی، خاطر نشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم با اقدامات دولت برای گسترش فضای سایبری، مخالفت‌هایی انجام می‌شد، اما با این حال در دولت یازدهم، پهنای باند تا ۳۰برابر افزایش دادیم، ضمن اینکه باید کاری کنیم که آسیب‌های فضای مجازی به حداقل برسد.

رئیس جمهور اصلاح و ارتقاء روش‌های آموزش و تربیت را مورد تأکید قرار داد و گفت: دنیای آینده، دنیای هوش مصنوعی، ربات‌ها و فضای مجازی است و دانش‌آموز را باید برای دنیای فردا تربیت کنیم و در این راستا آشنایی دانش‌آموزان با دانش الکترونیک و تسلط و استفاده از این دانش ضروری است. باید دانش‌آموزان با سواد استفاده از این دانش و خطرات آن آگاه شوند.

روحانی افزود: لازم است در فضای آموزش و تعلیم صرفاً روی چندین نکته اساسی به طور مداوم تأکید شود تا آن نکات تا آخر عمر فراموش نشوند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع معلمان و فرهنگیان، زبان فارسی را نتیجه هم افزایی همه اقوام ایرانی دانست و با اشاره به اهمیت نقش زبان ملی و رسمی در فرهنگ سازی ملی، بر ضرورت توجه ویژه به زبان رسمی کشور از سوی معلمان در مدارس تاکید کرد.

روحانی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم "آموزش زبان محلی" را به غلط "آموزش به زبان محلی" تعبیر کنند، اظهار داشت: متاسفانه امروز بخشی از بدخواهان هویت ملی ما، زبان فارسی و مرجعیت آن را هدف قرار داده و سعی در ایجاد دوگانه کاذبی به نام زبان مادری و زبان رسمی و ملی هستند و معلمان عزیز تنها کسانی هستند که می توانند و باید این توطئه را خنثی کنند.

روحانی در ادامه سخنان خود در جمع معلمان با تاکید بر لزوم اثربخشی بیشتر نظام تعلیم و تربیت در زمینه تربیتی و مهارت آموزی، گفت: توجه به دو عرصه تربیتی و مهارت آموزی در کنار آموزش های عادی همیشه مورد تاکید این دولت بوده است.

رئیس جمهور اهتمام به مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای را برای بهبود نیروی کار و اقتصاد کشور، یک ضرورت اجتناب ناپذیر خواند و اظهار داشت: مهارت و مهارت آموزی باید ضروری ترین و مهمترین جهت گیری آموزش و پرورش باشد.

رئیس جمهور همچنین اضافه کرد: بهتر است که دانش‌آموزان در طول ۱۲سال تحصیل خود یک زبان خارجی را تا حد قابل قبول یاد بگیرند.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه دولت ۱.۵میلیارد دلار برای خرید واکسن و نهاده‌های تولید واکسن در داخل در نظر گرفته است، اظهار داشت: بسیار امیدوار هستیم به اینکه از مهرماه و شروع سال تحصیلی جدید، در شرایطی باشیم که حداقل بخشی از آموزش به صورت حضوری انجام شود.

در این مراسم تعدادی از معلمان در سخنانی پیشنهادات، دیدگاه‌ها و مطالبات خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.

تخفیف اعتبارات لازم برای حمایت از آموزش، توجه به تولید محتوای با کیفیت، هموار کردن راه ادامه تحصیل برای معلمان، توجه به رفاه و معیشت معلمین و فرهنگیان، وجود سیستمی برای تشویق معلمان تولیدکننده و محتواساز از جمله موضوعاتی بود که در این مراسم از سوی معلمان مطرح گردید.

در این مراسم همچنین شماری از معلمان برگزیده کشور، توسط وزیر آموزش و پرورش با اهداء لوح سپاس مورد تقدیر قرار گرفتند.

"محمد علی طالبی" استاندار یزد هم در پایان این مراسم و در جمع اعضای ستاد بزرگداشت مقام معلم و معلمان برگزیده استان با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک روز معلم گفت:خوشبختانه در کنار همه آسیب هایی که کرونا و همه گیری این ویروس با جامعه و مردم داشت،جایگاه معلم و اهمیت کار تدریس با روش هایی که در بحث آموزش دنبال شد بیشتر از گذشته روشن شد و در حقیقت مقام و شان معلم،منزلت بیشتری پیدا کرد به ویژه حساسیت و پشتکاری که معلمین عزیز در بحث آموزش مجازی در سطح استان داشتند.

وی افزود:استان یزد یکی از استان‌های موفق در بحث ارائه آموزش های مجازی بوده و معلمین مان هم مبتکر و خلاق در ارائه آموزش ها بوده اند  که جا دارد از همه عزیزانی که این کارنامه درخشان را به جا گذاشتند قدردانی کرد.

استاندار در ادامه از مدیر کل آموزش و پرورش، اعضای ستاد بزرگداشت مقام معلم ، همه کارکنان آموزش و پرورش که در کنار معلمان بوده اند تا بتوانند این موفقیت های را رقم بزنند تشکر نمود.

طالبی اظهار امیدواری کرد ، بتوانیم در راه اعتلای جایگاه آموزش و پرورش و رفع چالش‌هایی که با آن مواجه هستیم قدم بر داریم.

استاندار انتخاب معلمین برگزیده از قشر معلمین جوان و با انگیزه استان را باعث دلگرمی و انگیزه ها و حساسیت و پیگیری هایشان را در مسیر آموختن به دانش آموزان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر دانست.

محسن موحدی مدیر کل آموزش و پرورش استان هم در این دیدار با گرامی داشت یاد و خاطره فیلسوف فرزانه استاد شهید مرتضی مطهری گفت: به منظور شناسایی جلوه های ویژه معلمی در زیست بوم کرونا،  مراحل شناسایی معلمان در سامانه LTMS انجام شد و  به این منظور ابتدا معلمان نسبت به تکمیل سیاهه رفتاری در سامانه اقدام نموده و بعد گروه ارزیابی مدرسه که شامل مدیر مدرسه، معاونان آموزشی و پرورشی و نماینده معلمان بود، نسبت به بررسی مستندات و امتیاز دهی به معلمان اقدام نمودند.

وی افزود: معلمانی که فرم را تکیمل نمودند و یا توسط گروه داوری برای آن‌ها فرم تکمیل و یا تایید شد شامل 1092 نفر هستند که  از حداقل امتیاز 120 برخوردار شدند و به مرحله منطقه‌ای راه یافتند.

مدیر کل آموزش و پرورش اظهار داشت: در مرحله منطقه‌ای تیم داوری که حداقل شامل 2 نفر مدیر و 2 نفر معلم برای هر دوره تحصیلی بود، نسبت به داوری و امتیازدهی افراد اقدام نمودند و در این مرحله 142 نفر به عنوان منتخب منطقه شناسایی شدند.

موحدی فرد اضافه کرد:در مرحله استانی نیز  حداقل 2 نفر مدیر و 2 نفر معلم برای هر دوره تحصیلی، مسئولیت داوری را بر عهده داشتند که در این مرحله 8 نفر که از امتیاز 207 و بالاتر برخوردار بودند به عنوان معلم منتخب استانی تعیین شدند.

گفتنی است در این مراسم از 8 نفر از معلمان منتخب و برگزیده استان خانم ها الهام صابری، کبری اکبری دوست، الهام اکرمی، ربابه حصار، الهه السادات ناظری بافقی، و آقایان محسن عباسی  و رضا آقایی میبدی با اهداء لوح سپاس تجلیل شد.

لازم به ذکر است کلیه مراحل داوری و ثبت امتیاز و تعیین سطح پذیرش در هر مرحله توسط وزارت راهبری گردیده است.

 

آدرس کوتاه :