دویست و شصت و هشتمین جلسه شورای آموزش و پرورش

استاندار یزد گفت : کمیته ای برای ایمن سازی ساختمان مدارس تشکیل شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "محمدعلی طالبی " با تاکید بر ایمن سازی ساختمان مدارس استان ، گفت: در این زمینه کمیته ای با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری و نمایندگانی از اداره های کل آموزش و پرورش، نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ، مجمع خیرین مدرسه ساز و نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تشکیل شود.
وی افزود: طرح های تخریب و بازسازی، تجهیزات و تعمیرات واحدهای آموزشی باید براساس اولویت ها و نیازهای آموزشی انجام شود.
طالبی با اشاره به فرسودگی ساختمان 30 درصد از فضاهای آموزشی استان اظهار امیدواری کرد که با همکاری دستگاه های مرتبط تحرک جدی در مورد مدرسه سازی، تجهیز و ایمن سازی ساختمان مدارس به وجود آید.
رئیس شورای آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه در نگهداری طرح های دولتی انگیزه و جدیتی که در مراقبت باید وجود داشته باشد نیست، افزود: مراقبت و نگهداری از طرح ها علاوه بر داشتن حداکثر شرایط لازم باید به لحاظ فنی ، باید در اولویت قرار گیرد.
طالبی در ادامه بر تجهیز و نوسازی ساختمان هنرستان های استان تاکید کرد و یادآور شد: خیرین مدرسه ساز و مردم در این زمینه باید مسئولان آموزش و پرورش استان را یاری کنند زیرا در این قبیل فضای آموزشی نیروهای ماهر و فنی تربیت می شوند.
استاندار یزد ادامه داد: متاسفانه برخی تجهیزات هنرستان ها مربوط به سال های قبل است، و ضروری است که برای بهینه سازی تجهیزات اقدام لازم صورت گیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز در این نشست عمده ترین چالش آموزش و پرورش را فضا های آموزشی بیان کرد و گفت : یکی از الزامات سند تحول بنیادین فضای آموزشی است که بستر مناسبی برای کیفیت بخشی آن فراهم شده است .
" عباسعلی دانافر" افزود : شرایط فضاهای آموزشی استان مناسب نیست و 30درصد از مدارس استان نیاز به تخریب و بازسازی دارد و ایمن نیست .
وی با اشاره به اینکه دو هفته قبل سقف یکی از مدارس در زمان زنگ تفریح ریزش کرد گفت : تعداد مدارس فرسوده استان 300 باب است که برای بازسازی ، تعمیر و تجهیز واحدهای آموزشی فرسوده، 500 میلیارد تومان هزینه و سرمایه گذاری دولتی، مردمی و خیری نیاز است.
دانافر با ارائه آماری از مدارس فرسوده در سطح استان افزود: در مجموع ۶۲۶ مدرسه دخترانه، ۵۹۳ مدرسه پسرانه و ۲۷۱ مدرسه غیردولتی فرسوده و غیراستاندارد هستند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۳۶ مدرسه در سطح استان باید تخریب و بازسازی شود و ۲ هزار و ۷۰۸ کلاس نیز فاقد استانداردهای اولیه است که عمده این کلاس‌ها در حاشیه روستاها واقع شده‌اند.
مدیر کل  آموزش و پرورش استان، مجموع کلاس‌های درس استان یزد را ۶ هزار و ۸۲۱ مورد در کل استان برشمرد و بیان کرد: تنها ۸۰۷ کلاس درس استاندارد است.
وی در مورد مدارس نیمه ساز در سطح استان نیز عنوان کرد: در حال حاضر ۹۰ مدرسه نیمه ساز در استان وجود دارد و ۱۸۰ مورد از مدارس سطح استان نیز نوساز است.
دانافر با بیان اینکه میانگین قدمت ساخت مدارس استان یزد ۳۵ سال است، خاطرنشان کرد: استان یزد در حال حاضر به ۲ هزار و ۲۳۰ کلاس درس جدید نیاز دارد.
وی همچنین با اشاره به نیاز به بازسازی ۶۹ مدرسه در سطح استان تاکید کرد: برای تعمیر و بازسازی این مدارس به ۵۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
دانافرتصریح کرد: در حال حاضر ۶۰ هزار دانش آموز استان یزد که به طور عمده دانش آموز مقطع ابتدایی هستند، در مدارس فرسوده مشغول به تحصیل هستند.

آدرس کوتاه :