نشست خبری معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش استان یزد

نشست خبری معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش استان یزد


معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خبر داد : طرح ( کوچ) در مدارس استان یزد اجرا می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " مصطفی خلیلی " در نشست خبری با خبرنگاران حوزه ورزش استان و به مناسبت هفته تربیت بدنی و سلامت اظهار داشت : در طرح کوچ وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال وسالم کنترل می شود.
وی با بیان این که موضوع سلامت و توانایی جسمانی دانش آموزان در سند تحول بنیادین مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: اجرای این طرح علاوه بر نشاط و سلامت جسمانی دانش آموزان باعث تحقق شعار دانش آموز سالم، مدرسه سالم و جامعه سالم خواهد شد.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان یزد یادآور شد: اجرای سنجش قد و وزن دانش آموزان سراسر استان به دو شیوه حضوری در مدارس و پایگاه های غربالگری و غیرحضوری از طریق اولیا در منازل انجام می شود که تحقق اجرای این طرح مشارکت همه جانبه مدرسه و خانواده را می طلبد. 
خلیلی افزود: افتتاحیه رسمی این طرح از ۲۶ مهرماه همزمان با سراسر کشور درهفته تربیت بدنی آغاز و تا 13 آبان ماه تمامی دانش آموزان رصد خواهند شد .
وی بابیان اینکه همه دانش آموزان استان از خدمات این طرح بهره مند خواهند شد، گفت : از اهداف اجرای این طرح ایجاد تغییر رفتار و سبک زندگی دانش آموزان به سبک زندگی فعال و سالم، کاهش سه درصدی تعداد دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن، کمک به بهبود وضعیت دانش آموزان لاغر و کم وزن است. 
خلیلی اضافه کرد: قریب به ۲۱ درصد از جمعیت دانش آموزان کشور و 35 درصد از دانش آموزان استان را افراد دارای اضافه وزن و چاق تشکیل می دهند. البته این آمارقبل از شیوع کرونا است و یقینا با شیوع کرونا و تغییر سبک زندگی دانش آموزان این این آمار نیز افزایش یافته است.
وی سنجش ثانویه طرح دراسفند ماه همزمان با روز درختکاری و اختتامیه طرح نیز در اردیبهشت ماه در هفته سلامت اعلام کرد.
خلیلی گفت : مدیران مدارس در سامانه سناد قد و وزن دانش آموزان را وارد می کنند و اضافه وزن آنان مشخص می شود که لازم است علاوه بر همکاری معلمان، خانواده ها نیز در این طرح مشارکت لازم را داشته باشند.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل تصریح کرد : امسال خاص ترین بازگشایی را در طول دوره آموزش و پرورش داشته ایم و از 15 شهریور ماه تصمیم گرفته شد با همه چالشها شاهد بازگشایی مدارس بودیم وفعالیتهای ورزشی ، المپیادهای ورزشی، صبحگاه مدارس ، حیاط پویا و کانونهای فرهنگی مدرسه همگی تحت تاثیر کرونا قرار گرفت .
خلیلی دستاورد مهم در دوره کرونا را تدوین 190 برنامه محتوایی 35 دقیقه ای توسط معلمان ورزش استان عنوان کرد و افزود : این برنامه برای همه شرایط داخل و خارج از منزل دانش آموزان طراحی شده است .
وی تغییر نگرش خانواده ها ی یزدی نسبت به تحرک بدنی و تغذیه دانش آموزان را ضروری دانست و گفت:باید شعار تحصیل، تذهیب و ورزش اولویت اصلی خانواده ها و مسئولین قرار داده شود .
خلیلی تاکید کرد : با اجرای طرح کوچ در مدارس استان و تغییر الگوی تغذیه ای دانش آموزان و تحرک بدنی آنها در اردیبهشت 1400 شاهد کاهش 3 درصدی چاقی دانش اموزان در استان خواهیم بود .
وی در پایان اقدامات انجام شده در سال 98-99 در مدارس استان را افتتاح 14 زمین چمن مصنوعی و دو زمین چمن مصنوعی در هفته تربیت بدنی، افتتاح 13 کلاس درس تربیت بدنی و 14 افتتاح کلاس درس تربیت بدنی در مناطق 14 گانه استان در هفته تربیت بدنی، برگزاری دوره ضمن خدمت 16 ساعته برای تمامی معلمان ،ارسال کاروان تجهیزات مهر با نشاط با اعتبار 10 میلیارد ریال از 20 شهریور ماه با اولویت مدارس محروم و دخترانه، برگزاری جشنواره تولید محتوا برای نخستین بار، برگزاری نخستین مسابقه مجازی شطرنج در سه سطح و راه یابی دانش اموز "مهرنوش مفیدی" در مسابقات جهانی عنوان کرد .
 
آدرس کوتاه :