مراسم نمادین استانی مانور زلزله درمدرسه ریحانه بهاباد برگزارشد

معاون سیاسی امنیتی ، اجتماعی استاندار یزد گفت : دانش آموزان سفیران ، اطلاع رسانی ، آگاه سازی وتبلیغ فرهنگ جامعه ایمن هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "احمد ترحمی " در مراسم نمادین استانی مانور زلزله و ایمنی گفت:آموزش وپرورش به عنوان رکن آموزش وفرهنگ سازی درجامعه ، دانش آموزان را به گونه ای آماده کند تا بتوانند به عنوان سفیران اطلاع رسانی و آگاه سازی "فرهنگ جامعه ایمن " را در به خوبی به خانواده ها و سایر گروههای جامعه منتقل کنند.

وی با اشاره به ضرورت آمادگی جامعه و شهر پایداردر مقابل حوادث طبیعی گفت: بالابردن تاب آوری جامعه در مقابله این گونه حوادث با آموزش حاصل می شود و ارتقای مهارت مردم درراستای پیشگیری و به حداقل رساندن خسارت ها ضمورد تاکید است .وی برمقاوم سازی و استحکام بناها به ویژه مدارس تاکید کرد و گفت : شعار امسال مانورزلزله با عنوان مدرسه ایمن ، جامعه تاب آور نیز با اجرای طرح های پیشگیرانه محقق می شود.

ترحمی علاوه بر آموزش و مهارت های پیشگیرانه به لزوم فراهم آوردن امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات امدارسانی در کوتاهترین زمان اشاره کرد و گفت : ایجاد این امکانات در شهرستان بهاباد با توجه به بعد فاصله با شهرستانهای معین و تعداد زلزله های ثبت شده یک ضرورت است .

وی از مسئولان دستگاههای مجری مانور زلزله به ویژه مدیریت بحران استان قدردانی کرد ونحوه اجرای مانور و آمادگی دانش آموزان مدرسه ریحانه بهاباد را نیز ستود.

مدیرکل اموزش و پرورش استان یزد نیز در ادامه از تداوم آموزش های مستمر با مدیریت بحران در مدارس خبر داد و گفت: دراین راستا علاوه بر دانش آموزان برای مدیران وکادر مدرسه نیز دوره آموزشی در نظر گرفته شده است .

"عباسعلی دانافر " با قدردانی از همراهی مدیریت بحران ، هلال احمر ، اورژانس و نیروی انتظامی در امر آموزش دانش آموزان وفرهنگیان گفت : قریب یک سوم آمارجمعیتی استان را دانش آموزان و فرهنگیان تشکیل می دهند و آموزش این قشر می تواند گام موثری درارتقای ایمنی جامعه باشد .

وی افزود : دانش آموزان قطعا آموخته های خود را درکوهتاترین زمان به خانه منتقل می کنند و به عنوان سفیران ایمنی در فرهنگ سازی و نهادینه کردن این موضوع در جامعه به خوبی ایفای نقش خواهند کرد .

دانافربا یادآوری این نکته که درسند تحول بنیادین از مدرسه به عنوان کانون تربیت محله یاد شده است افزود: این موضوع در مقابله با زلزله و حوادث طبیعی نیز مورد توجه قرار گرفته و مدرسه به عنوان کانون مدیریت بحران در امر اسکان اضطراری وارائه خدمات به مردم ایفای نقش می نماید .

وی از انتخاب شهرستان بهاباد به عنوان محل برگزاری آیین نمادین استانی مانور زلزله قدردانی کرد و گفت: با توجه به تعداد زلزله های ثبت شده در بهاباد این اقدام می تواند زمینه آمادگی آحاد جامعه در برابر حوادث طبیعی را ارتقا بخشد.

دراین مراسم که مدیران استانی و شهرستانی دستگاههای آموزش و پرورش ، مدیریت بحران ، نوسازی مدارس ، هلال احمر ، اورژانس ، نیروی انتظامی و آتش نشانی حضورداشتند پس از به صدا درآمدن آژیر زلزله دانش آموزان با توجه به آموزش هایی که فراگرفته بودند اقدام به پناه گیری و سپس خروج اضطراری از کلاس های درس نموده و درادامه همزمان با اطفاء حریق به وجود آمده و ایمن سازی به انتقال مصدومان پرداختند .

همزمان دستگاههای امدادی نیز با حضور در مدرسه ریحانه به عنوان کانون مدیریت بحران محله نسبت به برپائی چادرهائی برای ثبت نام پناهجویان ، اسکان اضطراری ، درمانگاه اضطراری ، کمک به افراد کم توان ودراختیار قراردادن اقلام امدادی نمودند .

حضورمدیران بحران ، هلال احمر ، آتش نشانی ، اورژانس و نیروی انتظامی برای تسهیل در روند ارائه خدمات و انجام محوله بلافاصله پس از وقوع زلزله فرضی نیز دراین مانور به نمایش گذاشته شد.

گفتنی است بیست ویکمین مانور زلزله وایمنی با شعار "مدرسه ایمن ، جامعه تاب آور" به طور همزمان در 110 مدرسه منتخب استان نیز برگزارشد .

 

آدرس کوتاه :