سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به گفتمان ملی و استانی تبدیل شود

مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد ابراز امیدواری کرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با کمک رسانه ها به گفتمان ملی و استانی تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛ عباسعلی دانافر در نشست خبری با اصحاب رسانه سند تحول بنیادین اموزش را رویکرد جدید تربیتی آموزش و پرورش دانست و گفت: این سند 100درصد بومی بوده و بر اساس فرهنگ ایرانی- اسلامی طی 10 سال کار پژوهشی تدوین شده که براساس آن رویکرد صرف نظری آموزش و پرورش را تغییر داده و تلاش می کند تا دانش آموزان را به عنوان انسان هایی خلاق و برخوردار از مهارت زندگی تربیت کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در ادامه هدف این نهاد را تربیت دانش آموزان در ابعاد گوناگون برشمرد و اضافه کرد:هدف ما تنها این نیست که دانش آموزان در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کنند،مدرک بگیرند و سپس درمراحل زندگی دچار چالش باشند بلکه در سند تحول به دنبال تربیت جسمی ،عبادی ،هنری،زیبا شناختی،اقتصادی و مهارتی دانش آموزان در عرصه زندگی هستیم.

ضرورت تغییر تمایل خانواده ها از نمره گرایی به مهارت آموزی

وی با بیان این مطلب که یکی از ابعاد سند تحول آموزش و پرورش؛ مهارت آموزی دانش آموزان است ابراز داشت:باید مطالبه و تمایل خانواده ها از نمره گرایی و قبولی در دانشگاه به سمت مهارت گرایی و فراگیری رشته های فنی و مهارتی تغییر کند و بر اساس این سند باید 50 درصد دانش آموزان به سمت رشته های مهارتی سوق داده شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان توجه به سلامت جسم و روح دانش آموزان را از دیگر ابعاد سند تحول دانست و اذعان داشت: آموزش و پرورش نیاز به تحول عمیق و بنیادین در عرصه ورزش و تحرک بدنی دانش آموزان دارد و با توجه به همین نگاه تاکنون 20 مدرسه استان از زمین چمن مصنوعی برخوردار شدند.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با کمک رسانه ها به گفتمان ملی و استانی تبدیل شود.

دانافر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کسب رتبه برتر قبولی دانش آموزان یزدی در دانشگاه های سراسری برای بیست و ششمین سال متوالی ابراز داشت: کسب این افتخار برای استان های دیگر یک رویا است و این موفقیت حاصل زحمات 30 ساله معلمان استان و میراث گذشتگان ماست که به آن می بالیم.

تنبیه بدنی دانش آموزان؛ خط قرمز آموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش استان در خصوص اتفاقات اخیر برخی مدارس ابراز داشت: بر اساس قانون هیچ فردی اجازه ندارد دانش آموزی را تنبیه بدنی کند و یا به او توهین لفظی نماید و این مورد ممنوع بوده و خط قرمز وزارت آموزش و پرورش است.

دانافر تاکید کرد: معتقدم تنبیه بدنی در مدارس نسبت به گذشته بسیار کمتر شده اما به دو دلیل آشنایی دانش آموزان و خانواده های آنان با حقوق شهروندی و نقش رسانه ها در انتشار چنین خبرهایی، این موارد بیشتر بیان می شود.

وی با اشاره به اهمیت رعایت شان و منزلت معلمان در جامعه نیز بیان داشت: همه ما افتخار داریم که معلم هستیم و آموزش و پرورش تنها وزارتخانه ای است که تمامی پرسنل آن از عالی ترین مقام تا مدیران و معاونان همگی افتخار معلمی را دارند بنابراین حفظ کرامت معلمان بسیار حائزاهمیت بوده و به هیچ کس اجازه نخواهیم داد حرمت این عزیزان خدشه دار شود.

12.5
درصد دانش آموزان استان در مدارس غیر انتفاعی تحصیل می کنند

متولی نظام آموزشی در استان از وجود 29 نوع مدرسه در سطح آموزش و پرورش خبر داد و ابراز داشت: حذف مدارس غیر دولتی امکان پذیر نیست چرا که در حال حاضر 12.5 درصد از دانش اموزان در این مدارس تحصیل می کنند اما از برنامه های وزارت خانه کاهش انواع مدارس به 2 نوع دولتی و غیر دولتی است.

دانافر از اعزام هرساله 8 تا 10 هزار نفر از دانش آموزان یزدی به اردوهای راهیان نور خبر داد و گفت: این اردوها که با استقبال خوب دانش آموزان روبروست تاثیراتی مثبتی در تربیت اعتقادی و دینی آنان داشته است.


۳۵ درصد مدارس استان فرسوده و غیر مقاوم هستند
عباسعلی دانافر افزود: ۳۵ درصد مدارس استان فرسوده و غیر مقاوم هستند و نیاز است خیرین در بهسازی این مدارس همچون گذشته یاری کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت:با وجود اینکه ماهانه ۲ مدرسه توسط خیرین ساخته و تحویل آموزش و پرورش می شود اما هنوز با کمبود فضای آموزشی در استان روبرو هستیم.

وی ضمن قدردانی از خیرین مدرسه ساز استان اظهار داشت: اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ خیرمدرسه ساز و مدرسه یار در امر ساخت فضای آموزشی این اداره کل را یاری می کنند.
دانافر در ادامه به کسب ۲۶ سال رتبه نخست دانش آموزان استان در آزمون سراسری اشاره و اضافه کرد: این موفقیت حاصل تلاش دانش آموزان ، اولیاء و همه فرهنگیان استان است.

خیران یزد ساخت ۲۷۱ کلاس درس را تعهد کردند

محمدعلی خواجه رضایی افزود: خیران استان یزد طی ۱۰ ماهه سال جاری، رکورد مشارکت را شکستند و ۴۶ مدرسه احداث کردند.

وی بیان کرد: از این تعداد ۲۴ مورد کلنگ زنی شده و تعهدات ۲۲ مورد نیز انجام شده و به زودی مقدمات کار کلنگ زنی و احداث آغاز می‌شود.

خواجه رضایی عنوان کرد: در سال جاری ۱۸ مدرسه خیرساز نیز قابل بهره برداری بوده که به آموزش و پرورش تحویل داده شده است.

مدیرعامل مجمع خیران مدرسه ساز استان یزد یادآور شد: خیران مدرسه ساز استان تاکنون ساخت ۲۷۱ کلاس درس را تعهد کرده اند که برای ساخت آن ۹۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است که خیران تاکنون ۶۵ میلیارد تومان آن را تأمین کرده اند.

در ادامه نشست معاونان اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گزارشی از فعالیت‌های بخش مربوطه خود ارائه کردند.

 


 

آدرس کوتاه :