تجلیل از برگزیدگان سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان استان یزد

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت : همه دستگاه‌ها زمینه‌های لازم را برای ارتقا و ترویج فرهنگ قرآن و عترت ایجاد کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری‌یزدی در مراسم تجلیل از برگزیدگان کشوری و نخبگان قرآنی دانش‌آموزی استان یزد اظهار داشت:در ذات و فطرت جوانان ما علاقه به مبانی دینی و اخلاقی نهفته است، بنابراین دستگاه‌ها زمینه‌های لازم را برای ارتقا و توسعه فرهنگ قرآن و عترت فراهم کنند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: این رویداد بزرگ قرآنی که با همت و تلاش افراد زیادی صورت گرفته، نشان‌داد که اگر زمینه برای جوانان فراهم شود قابلیت‌های خوبی در ابعاد معنوی و قرآنی دارند.
ناصری یزدی گفت: با برنامه‌ریزی صحیح و فراهم آوردن زمینه رشد جوانان، می‌توان آن‌ها رادر مسیر تکامل، ارتقا معنوی و علمی، استحکام پایه‌های اعتقادی و دینی هدایت کرد تا جوانان استعدادهای نهفته خود را هویدا کنند.
وی افزود: جوانان اصیل ما قابلیت درخشش در دنیا را دارند، این مسئله یک مسئولیت بزرگی برای ما که در مقامی هستیم ایجاد می‌کند و باید بستر‌های مناسب را آماده نموده و از استعداد آن‌ها استفاده کنیم، اگر سستی کنیم به مبانی دینی، قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه ظلم نموده‌ایم.
امام جمعه یزد با اشاره به تاسیس بنیاد صحیفه سجادیه در استان اظهار داشت: امیدواریم در حیطه صحیفه سجادیه حرکت‌های چشم‌گیری و پیشرفت‌های خوبی در استان شاهد باشیم.
ناصری یزدی گفت: زمینه و استعداد دینی، علمی، تحقیق، مباحث معنوی و پژوهشی در ذات مردم یزد وجود دارد که ثروت با ارزشی محسوب می‌شود، این ثروت مسئولیت ما را دو چندان می‌کند.
وی با بیان اینکه فرزندان و دانش‌آموزان ما فرزندان این انقلاب و پدران و مادرانی هستند که در زمان انقلاب رنج‌ها و زحمت‌های فراوان کشیدند، نمی‌شود به سادگی از کنار استعدادها و خلاقیت‌های آن‌ها رد شد و بی‌تفاوت بود و در مجامع آموزشی از استعدادهای آنان بهره نبرد و به آن‌ها خدمت نکرد.
نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: امیدوارم همه سازمان‌ها، آموزش و پرورش، آموزش عالی، علمی و فرهنگیان برنامه‌ریزی به خصوصی در ارتقای فرهنگ قرآن و عترت داشته باشند.
وی با بیان اینکه زمین خوردن و پیشرفت کشور دست جوانان است افزود: با تفکر، تدین و تعقل دانش‌آموزان آینده کشور به سمت خدا و حفظ اصالت‌ها حرکت کرده و در علم و کمال رشد نموده و صادرکننده علم می‌شویم.
امام جمعه یزد عنوان کرد: کشور ایران همواره صادرکننده علما بزرگ فلسفه، طب، نجوم، ریاضی و علوم دیگر بوده و خدمات ارزشمندی به اسلام و جهان نموده است.
ناصری یزدی گفت: امام پرده‌های ظلمت را برداشت و مردم ایران دوست و دشمن را شناختند، حقیقت و توانایی خود را درک کردند و ان‌شالله با لطف و عنایت پروردگار در مسیر حق و حقیقت و ترویج قرآن و عترت حرکت می‌کنیم.دستگاه‌ها زمینه‌های لازم را برای ارتقا و ترویج فرهنگ قرآن و عترت ایجاد کنند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد گفت: ۱۰۹ هزار دانش آموز یزدی در مرحله آموزشگاهی این دوره از مسابقات ثبت‌نام کردند، که پسران در ۱۴ رشته و دختران در ۱۲ رشته به رقابت پرداختند. 
" حسین ملانوری " اظهار داشت: این دانش اموزان پس از انتخاب نخبگان آموزشگاه‌ها، با دیگر شرکت کنندگان در مناطق شهرستان خود مسابقه دادند و افراد برتر برای مرحله استانی معرفی شدند، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، مرحله استانی مسابقات به صورت غیرحضوری برگزار شد و برگزیدگان به دبیرخانه جشنواره قرآن، عترت و نماز کشور معرفی شدند.
وی با اشاره به اینکه در مرحله کشوری آثار شرکت کنندگان  به صورت ضبط شده از طرف استان به دبیرخانه ارسال شد، گفت: در مرحله مقدماتی آثار بررسی شدند که برترین‌ها برای شرکت در مرحله فینال دعوت شدند و ۱۸ نفر از ۳۰ شرکت کننده استان یزد به مرحله نهایی راه یافتند و از این تعداد ۱۲ نفر حائز رتبه شدند.
 وی اظهار کرد: استان یزد از لحاظ کسب رتبه در این دوره از مسابقات بعد از استان خوزستان، همراه با خراسان در جایگاه دوم کشور قرار گرفت؛ این جایگاه با تلاش دانش آموزان، والدین، مربیان و همراهی دوستان به دست آمد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل افزود: مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزی هر ساله در دو بخش پژوهشی و آوایی برگزار می‌شود و رشته‌های تفسیر قرآن، صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه، انشای نماز و احکام جزء بخش پژوهش و رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ عمومی، حفظ ۵ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء، حفظ کل و اذان در بخش آوایی است.
آدرس کوتاه :