برگزاري نشست كميته همكاري هاي حوزه هاي علميه و آموزش و پرورش

برگزاري نشست كميته همكاري هاي حوزه هاي علميه و آموزش و پرورش


امام جمعه یزد گفت : معلمان، توجه جدی به تربیت دینی دانش آموزان داشته باشند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، آیت الله "محمدرضا ناصری یزدی" در نشست همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش یزد اظهار داشت: آموزش و پرورش و حوزه علمیه در تربیت جامعه نقش و وظیفه بسیار مهمی بر دوش دارند.

وی با اشاره به اینکه کار روحانیون، علما و معلمان تربیت انسان ها است گفت: در بحث نظام آموزشی نباید صرفا توجه ما به حوزه مباحث علمی دانش آموزان باشد و حتما باید به تمام جوانب و ساحت های تربیتی توجه داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه معلمان باید یک دغدغه ویژه نسبت به مباحث دینی و تقویت اعتقادی دانش آموزان داشته باشند گفت :  تعالی دانش آموزان در حوزه های دینی و اعتقادی باید مهمترین دغدغه ای باشد که در وجود معلمان قرار دارد.

آیت الله ناصری یزدی گفت : تقویت مبانی و اعتقادات دینی دانش آموزان سبب می شود که کودکان و نوجوانان ایران روحیه ای خدوم و متعهد داشته باشند و برای کمک به همه مردم تلاش کنند.

امام جمعه یزد افزود : اگر فردی دین نداشته باشد به فکر دنیا و آخرت خودش نیست و برای دیگران ارزشی قائل نخواهد بود و تنها به فکر مادیات و سودآوری است اما اگر فردی متدین باشد قطعا متعهدانه فعالیت می کند و برای رضای خدا همیشه به فکر دیگر افراد جامعه هم است.

وی عنوان کرد: با برگزاری دوره های آموزشی باید معلمان را بیش از پیش با مباحث اعتقادی و اهمیت تربیت دینی کودکان و نوجوانان آشنا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: اگر قرار نباشد دین افراد را مورد توجه قرار دهیم و صرفا به بحث آموزش آنها توجه داشته باشیم، مطمئنا تعهد لازم به ایران هم در وجود آنها نیست و پس از فارغ التحصیلی به راحتی کشور خود را رها کرده و به دیگر نقاط جهان مهاجرت می کنند.

ناصری یزدی با بیان اینکه سطحی نگری را باید از آموزش در ایران دور کرد گفت: در تمام این موضوعات، یکی از اصلی ترین بخش ها و نهادها، موضوع دانشگاه فرهنگیان است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

امام جمعه یزد دانشگاه فرهنگیان را گلوگاه تربیت و آموزش در ایران دانست و افزود: بی توجهی نسبت به این دانشگاه و دانشجویان آن ضربه بسیار سنگینی به سیستم آموزشی کشور وارد می کند و باید تلاش کنیم که دانشگاه فرهنگیان را به لحاظ دینی و علمی و فرهنگی تقویت کنیم.

وی به ضرورت وجود مباحث دینی و اعتقادی در محتوای آموزشی هم تاکید کرد و ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در حوزه تربیت دینی دانش آموزان به خوبی عمل کنیم باید بر محتواهای آموزشی هم توجه لازم را داشته باشیم.

مديركل آموزش و پرورش هم در این نشست، پيوند بين حوزه هاي علميه و آموزش و پرورش را پيوند مباركي دانست كه تسهیل بخش حركت تربيتي دانش آموزان در راستاي سند تحول بنيادين است.

"عباسعلي دانافر" از همکاری خوب این نهاد با حوزه های علمیه خبر داد و گفت : راهبرد اصلی و محوری آموزش و پرورش در حال حاضر اجرایی شدن سند تحول بنیادین است.

وی  اظهار داشت : مهم ترین رویکرد سند تحول بنیادین تبدیل آموزش و پرورش از یک نظام صرف آموزشی به یک نهاد اجتماعی است که وظیفه آن تربیت دانش آموزانی مطابق بر ساحت های 6 گانه می باشد.

دانافر اظهار داشت : مهم ترین و زیربنایی ترین ساحت سند تحول بنیادین ساحت اعتقادی، عبادی و تربیتی است که خروجی آن تربیت دانش آموزانی متدین و معتقد می باشد و رسالت آن رسیدن به حیات طیبه است .

دانافر افزود: ما در مسیر تربیت دانش آموزان در ساحتهای شش گانه به ویژه در حوزه مباحث اعتقادی و دینی وظیفه بسیار مهمی بر دوش داریم و با تمام توان در این مسیر حرکت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به عینه دیدم که حتی خانواده هایی که به مباحث اعتقادی توجه بالایی ندارند هم به دنبال آن هستند که فرزندانشان در مدرسه ای حضور داشته باشند که به دین و نماز و عفاف و حجاب توجه داشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد افزود: معاونت فرهنگی و تربیتی آموزش و پرورش در استان یزد در طول چند سال گذشته توفیقات بسیار خوبی داشته و حضور روحانیت هم در این امر یاریگر ما بوده است.

دانافر با تاکید بر اینکه رویکرد آموزش و پرورش در استان یزد تلاش برای تحقق کامل این سند در نظام آموزشی است گفت: در این حوزه تاکنون موفقیت های بسیاری به دست آمده است.

حجت الاسلام و المسلمین شمس مدیر حوزه های علمیه استان یزد هم در این نشست با اشاره به اینکه همکاری های بسیار خوبی بین حوزه های علمیه و آموزش و پرورش وجود دارد اظهار داشت: شیوع کرونا سبب شد که نشست های کمیته همکاری حوزه و آموزش و پرورش برگزار نشود.

وی به فعالیت ۱۶۰ طلبه در مدارس امین اشاره کرد و ادامه داد: آمادگی لازم وجود که در حوزه های مختلف ارتباطات بیشتری بین آموزش و پرورش و حوزه علمیه به وجود آید.

گفتنی است برگزاري دوري ضمن خدمت ويژه طلاب شاغل در آموزش و پرورش، دوره آموزشي ويژه طلاب مستقر در مدارس مجري طرح هاي امين و هجرت ، اولويت بندي مدارس جهت اختصاص روحاني در قالب طرح هاي امين و جذب  50 نفر از طلاب توانمند در قالب نظام وظيفه  از مصوبات اين جلسه بود.

 

آدرس کوتاه :